Mit nyerhetünk azzal, amit elveszítettünk?
- Fiáth Miklós
- máj. 13.
- 2 perc olvasás
Frissítve: máj. 18.
Fura kérdés így elsőre, tudom. Hétfő van, és akartam valami hétindító gondolatot írni. Az első dilemmám egyből az volt, hogy múlt időben kérdezzem, vagy inkább előremutatóan. Mit fogsz nyerni azzal, hogy (valamit el)vesztesz? Ha jövőidőben írom, akkor azt feltételezem, hogy el fogsz hamarosan veszíteni valamit, ha a múltban, akkor nem biztos, hogy ez egy ilyen "hétfő pozitív". De mi az, amit elveszíthetünk, miért negatív ez?
A legtöbb férfi fejében a veszteség nem valami, amit “nyereményként” szoktunk elkönyvelni.
Meccs/játék

elvesztése
Állás elvesztése.
Kapcsolat vége.
Elmaradt előléptetés.
Egy döntés, ami nem jött be.
Ilyenkor inkább az van bennünk, hogy:
“ezt elrontottam”
“ennek nem így kellett volna lennie”
“többet kellett volna beletenni”
Olvasok most egy könyvet. Miguel Angel Montero: A férfi, aki félt élni. A könyben van egy párbeszéd, ami a maga egyszerűségével mutatja be ezt a megközelítést: Gondold végig, hogy életed kisebb-nagyobb veszteségeiből mit tanultál, mi lett másképp, mi nem történt volna meg, ha nincs az a negatív megélés? Mi történt volna, ha nincs az a kudarc?
Egy korábbi kliensem azzal jött, hogy a szüleivel mennyire nincs jó viszonya, hogy az anyukája mindenben a negatívat látja, nem tudja kifejezni az örömét. Megkérdeztem tőle, hogy mit köszönhet ennek, mi nem lenne most, ha a szülei másképp viselkednének? Nagyon szerettem a felismerését. Azt mondta, hogy nem tanult volna meg küzdeni a számára fontos dolgokért és a lányával se lenne olyan belsőséges viszonyban, mint most. Igazából a végén hálás lett, hogy a szülei ilyenek. Nagyon szeretem ezeket az átkeretezéseket, amiket a coachingban rendszeresen alkalmazok: a perspektívaváltás.
Azt látom, hogy sokszor a veszteségek után jelennek meg olyan dolgok, amik előtte nem fértek bele:
• több idő a családdal
• tisztább határok
• őszintébb beszélgetések
• új irány a karrierben
• vagy egyszerűen csak az, hogy végre kimondasz dolgokat
A veszteség nem jó, de kimozdít abból, ami már nem működött.
Az, hogy elvesztettél valamit, hogy valami addig nem működő dolog megszűnt, teret csinált valaminek, ami addig nem születhetett volna meg. Minden rosszban van valami jó, ahogy a régi népi bölcsesség tartja - nem alaptalanul.
Ez nem mindig látszik azonnal, sokszor csak hónapokkal később.
Érdemes visszanézned, gyakran ott van a mondat:
“ha ez nincs, most nem lennék (így) itt” "nem lehetnék hálás (neki)"
Javaslom, hogy vizsgáld meg a múltadat, de nem is kell annyira messze menned. Mi rossz történt veled a múlt héten, amiből tanultál, aminek köszönhetően ezen a héten valami jobb lesz.
Volt olyan veszteséged, amiről utólag kiderült, hogy adott is valamit?



Hozzászólások